Historyczne Jumbo Jety British Airways zachowane dla przyszłych pokoleń!

Boeingi 747, należące do brytyjskich linii lotniczych, będą nadal inspirować entuzjastów lotnictwa w całej Wielkiej Brytanii.

Boeingi 747, należące do brytyjskich linii lotniczych, będą nadal inspirować entuzjastów lotnictwa w całej Wielkiej Brytanii. Maszyny znalazły „nowe domy” i będą upamiętniać swoją świetność we flocie British Airways. Ostatni B747 – w malowaniu w stylu retro – opuści wkrótce flotę British Airways.

Samoloty o rejestracjach G-BNLY i G-BYGC mają w tym miesiącu odlecieć z bazy inżynieryjnej British Airways w Cardiff, pożegnani przez inżynierów British Airways, którzy wiele lat dbali o brytyjską flotę B747. Para Jumbo Jetów znalazła się wśród kilku samolotów, pomalowanych w klasyczne barwy przewoźnika, z okazji stulecia jego istnienia w zeszłym roku. Ozdobiony kultowymi barwami Landora, używanymi w latach 1984-1997, G-BNLY zyskał nowe życie jako stała ekspozycja na lotnisku Dunsfold w Surrey w południowo-wschodniej Anglii. Dołączy do swojego siostrzanego B747, o numerach G-CIVW, który przeszedł na emeryturę pod koniec października.

Druga z maszyn, o numerach G-BYGC, pomalowana w barwy dawnych linii lotniczych British Overseas Airways Corporation z lat 1963-1974, pokona krótką podróż z lotniska w Cardiff do parku biznesowego Bro Tathan w Vale of Glamorgan. Samolot zostanie utrzymany jako element dziedzictwa przez specjalistów lotniczych eCube Solutions, aby zaprezentować wkład floty B747 British Airways w lotnictwo brytyjskie. – Choć będziemy tęsknić za widokiem B747 na niebie, jesteśmy zachwyceni, że znaleźliśmy domy dla tych maszyn. Uważamy, że mają one ogromne znaczenie historyczne, nie tylko dla British Airways, ale dla całej branży lotniczej, i cieszymy się, że zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń w lokalizacjach w Wielkiej Brytanii – powiedział Sean Doyle, dyrektor generalny British Airways.